GIMNAZIJSKI RECITAL MARIJANSKIH „PISAMA“ U DVORANI EMAUS

kantual-naslovan

U sklopu ovogodišnjih Dana franjevačke kulture u Našicama na Majčin dan, 13. svibnja 2018. poslije večernje mise u dvorani Emaus, našički su gimnazijalci ostvarili recital izvorne marijanske lirike iz Kantuala fra Filipa Vlahovića Kapušvarca, uz mentoricu Mariju Pepelko i glazbenu pratnju zbora Snaga Duha pod vodstvom Eme Knežević. Kako je navedeno u uvodu tog bisera našega duhovnog naslijeđa (pod naslovom Bogoljubnom štiocu), „Pisme nisu stavite za nji, nego za dicu, koja gube vrime zaludu, neka se zabavljaju u stvarih duhovni, naučivši pivajući, kakono ti pastiri i drugi koji gube vrime po vazdan“ (Našički kantual, oko 1750.). Bila je to prigoda i za obilježavanje Godine kulturne baštine u okviru izborne nastave hrvatskoga jezika. Bogata tradicija hrvatskoga crkvenog pučkog pjevanja, nadasve ovaj uzorno urešen kantual ili pjevnik, pokazuju da je pjevanje važan čimbenik kulturnog i duhovnog bića našega naroda te zorni svjedok zvonkosti, ljepote i bogatstva hrvatskoga jezika. U godini obilježavanja značajnih obljetnica svjetovnoga školstva u Našicama, treba spomenuti kako počeci srednjoškolske naobrazbe u našem gradu sežu u daleku prošlost, u doba franjevačke gramatičke škole u 18. st., koja je osnovana 1708., a ostvarivala je sažeti program isusovačke gimnazije (ratio studiorum ili humaniora).

Riječima dobrodošlice, u ime suorganizatora DFK, nazočne je pozdravila ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice Silvija Lučevnjak naglasivši kako je cilj ovog recitala približavanje javnosti značajnog dijela knjižnog blaga našičke franjevačke knjižnice, čemu će pridonijeti i tiskanje knjige koja obrađuje hrvatske tekstove kantuala iz 18. st. Marijanske „pisme“ (pjesme i molitve) nadahnuto su govorili: Antonija Vulić, Patrik Makaj, Ana Umiljanović, Marta Bilić, Ante Mihalj, Anamaria Delbijanko, Bruno Pleša, Valentina Šubić i Mia Vukomanović. Učenicima je za sudjelovanje prigodnim darom zahvalio našički župnik i gvardijan franjevačkog samostana fra Zoran Bibić.

Marija Pepelko