Obilježavanje žrtava na Crnom Potoku – 17. lipnja 2017.

Crni potok

Tradiciju obilježavanja tragedije na Crnome potoku kod Našica svake treće subote u mjesecu lipnju utemeljio je Grad Našice, Udruga ratnih veterana „Hrvatski domobran“ u Našicama, Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice i Ogranak Matice hrvatske u Našicama. Crni je potok šumski predjel koji se nalazi oko 9,5 kilometara jugozapadno od Našica, odnosno oko 1700 metara zapadno od Tvornice cementa u Zoljanu. Crnim potokom nazivamo i potok koji teče dolinom istoimenog šumskog predjela prema cementari. Ovaj prostor, skriven duboko u šumi, postao je poznat po događajima što su se ovdje zbili u prvim poratnim mjesecima, u lipnju i srpnju 1945. godine. Tada je tu doveden i ubijen zasada neutvrđen broj zarobljenih hrvatskih vojnika (pripadnika vojnih postrojbi Nezavisne Države Hrvatske), povratnika s Bleiburga i križnih putova, i nešto civila. Nakon smaknuća žrtve su bačene u duboko korito potoka i površno pokrivene zemljom, lišćem i granjem. Izvršitelji tog krvoprolića su pripadnici Korpusa narodne obrane Jugoslavije (KNOJ-a) i 17. krajiške brigade. Žrtve krvoprolića ubijeni su mahom bez suda i dokazane krivnje, a potječu iz različitih krajeva Hrvatske, pa i našičkog kraja. Na mjestu tog najvećeg stratišta i grobišta u našem zavičaju podignuto je 1995. spomen-obilježje. Proslavimo zajedno svetu misu na Crnom potoku u subotu, 17. lipnja 2017. godine s početkom u 11 sati, koju predvodi fra Zoran Bibić, i odajmo dužno poštovanje ovim žrtvama, kako njihova tragedija ne bi bila povijesno izbrisana i zaboravljena!

Dolazak na Crni potok moguć je pješice, osobnim automobilom te organiziranim autobusnim prijevozom iz centra grada.

Silvija Lučevnjak